kit pszczli - Koło Wronki

Przejdź do treści

Menu główne:

Propolis (kit pszczeli) - to substancja stosowana przez pszczoły jako materiał uszczelniający. Pszczoły wytwarzają propolis z żywic drzew oraz z substancji smolistych i balsamicznych pąków niektórych gatunków krzewów i drzew (np. brzozy, olchy, topoli, świerku, itp.). Owady uszczelniają nim gniazdo, pokrywają ściany ula, cienką warstwą kitu powlekane jest wnętrze każdej komórki przed złożeniem jaja. Stanowi doskonałe zabezpieczenie przed bakteriami, wirusami i grzybami. Czasem pszczoły powlekają propolisem ciała zabitych szkodników, których nie mogą wynieść poza obręb ula. Skład propolisu w zależności od warunków pożytkowych może ulegać znacznym zmianom. Kit pszczeli zawiera 50 – 80% żywic, ok. 10% olejków eterycznych, 5% pyłku, 8 – 30% stanowią woski (roślinne i pszczele). Konsystencja propolisu zależy głównie od temperatury; w temp. 15oC jest twardy, w 36oC staje się miękki i plastyczny, w 70-80oC przechodzi w stan płynny. Bardzo dobrze rozpuszcza się w alkoholu etylowym.
Z zachowanych przekazów historycznych wiadomo, że  lecznicze właściwości propolisu znane były już w starożytnej Grecji – używano go w walce z problemami skórnymi. Propolis wykorzystywano także w starożytnym Egipcie w celu wzmocnienia odporności organizmu oraz w celach kosmetycznych (pozwalał dłużej cieszyć się gładką cerą i młodym wyglądem, opóźniał powstawanie pierwszych zmarszczek). Jego działanie konserwujące wykorzystywano również do balsamowania zwłok.
Współcześnie właściwości propolisu potwierdzone zostały wieloma badaniami -  jest naturalnym antybiotykiem; wykazuje silne właściwości antyseptyczne, antybakteryjne, antygrzybiczne i przeciwzapalne. Jest stosowany w leczeniu egzem, owrzodzeń, oparzeń, paradontozy, stanów zapalnych, chorób ginekologicznych, chorób układu oddechowego, grzybic, reumatyzmu, choroby wrzodowej, dolegliwości układu krążenia.

 
Copyright 2019. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego