2014 - Koło Wronki

Przejdź do treści

Menu główne:

Wigilia 2014
w dniu 14.12.2014 w świetlicy Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wronkach odbyło się spotkanie opłatkowe Koła.  Na  spotkanie z pszczelarzami zostali zaproszeni: Burmistrz Wronek Mirosław Wieczór  oraz Radny Paweł Raszewski. Pszczelarze doceniając  aktywne podejście do ochrony przyrody zaproszonych oraz ich wkład w ,,Utworzenia w krajobrazie rolniczym naturalnego korytarza ekologicznego z zadrzewień w miejscowościach Wartosław i Biezdrowo" wręczyli im przyznane przez Zarząd Koła dyplomy. Sadząc drzewa i krzewy miododajne, wzbogacamy bazę pokarmową dla wielu gatunków owadów przyczyniając się bezpośrednio do poprawy różnorodności biologicznej terenów zielonych Gminy. Jako pszczelarze zachęcamy wszystkich do naśladowania wyróżnionych

Święto Pszczelarzy - Babimost
w dniu 06.09.2014 grupa pszczelarzy z Wronek wzięła udział w obchodach Święta Pszczelarzy w Babimoście. Uczestnicy wycieczki mieli możliwość:
- wzięcia udziału w oficjalnych uroczystościach otwarcia XXXII Ogólnopolskich Dni Pszczelarza;
- zapoznania się z ofertą prezentowaną na kiermaszu artykułów związanych z gospodarką pasieczną;
- obejrzenia prezentacji artystycznych przygotowanych przez zespoły wokalne i taneczne GOK w Babimoście,    Orkiestrę Dętą, Młodzieżową Orkiestrę "Szałamaje";
Zainteresowani mogli wysłuchać wykładów przygotowanych przez Firmę ŁYSOŃ z zakresów:
-  hodowla matek pszczelich,
- system zabezpieczenia pasiek

Święto plonów
Tegoroczne obchody Gminnego Święta Plonów,  rozpoczęły się w niedzielę 17 sierpnia 2014r. tradycyjną mszą świętą dziękczynną za plony odprawioną w Sanktuarium Krzyża Świętego w Biezdrowie. Uroczystą liturgię sprawował gospodarz parafii. W czasie mszy odbył się obrzęd poświęcenia przyniesionych przez delegacje sołectw wieńców dożynkowych. Grupa bartników z Koła Pszczelarzy Wronki dziekując Bogu za miniony rok jako wotum dziękczynne ofiarowała świecę paschalną wykonaną z wosku pszczelego, najczęściej produkowane w regionie gatunki miodów, pyłek oraz wino miodowe.

Na wyprodukowanie świecy paschalnej zużyto 10 kg wosku. (Jeśli zabrano by pszczołom wszystkie plastry pszczele i wytopiono z nich wosk, to trzeba by je zabrać z 10 uli). Taką ilość wosku wytwarza przez cały rok około 1 mln pszczół woszczarek.

17-07-2014       SPOTKANIE Z PSZCZELARZEM
Przedstawiciele Koła Pszczelarzy Wronki wzieli udział w pogadance na temat pszczelarstwa.
Dzięki spotkaniu podopieczne DPS - Wronki miały okazję poznać strukturę społeczną roju oraz dowiedzieć się, jak ważne są pszczoły dla środowiska i ludzi. Pszczelarz opowiadał o pracy pszczół i sposobie wytwarzania miodu, zaprezentował narzędzia pracy, ubranie ochronne, ramki.  Wszyscy uczestnicy mogli spróbować prawdziwych wybornych miodów z pasieki.

W dniu 12.04.2014 pszczelarze z naszego Koła otrzymali z rąk  Wiceprezydenta Polskiego Związku Pszczelarskiego - Piotra Krawczyka, honorowe wyróżnienia nadawane przez Polski Związek Pszczelarski za szczególnie wybitne zasługi w pracy i działalności pszczelarskiej oraz wkład w ochronę srodowiska naturalnego.
Statuetkę pomnika ks. dr Jana Dzierżona – otrzymał Ryszard Grenzowski
Medal im. ks. dr Jana Dzierżona - otrzymał Stanisław Raszewski
Wyróżnienia wręczono podczas odbywającego się w Chodzieży Walnego Zjadu Delegatów Regionalnego Związku Pszczelarzy Wielkopolski Północnej.

 
Copyright 2019. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego